Restaurant gibi mekanların mutfaklarında hazırlanan yemekler doğal olarak pişirme veya kızartılma süresince etrafa yoğun bir duman yayarlar. Aslında sadece restaurantlara özgü değildir bu durum, evlerde de aynı şeyi yaşarız fakat günün herhangi bir saatinde ardı ardına pişen yemekler restaurant gibi yerlere özgüdür. Bundan dolayı restaurantlarda ortaya çıkan duman veya rahatsız edici buharlar hem mutfakta çalışan personelin performansını hem sağlığını hem de restauranta gelen müşterilerin memnuniyetini olumsuz etkiler. Orta veya uzun vadede sağlık ve maddi problemlerin çıkmaması işten bile değildir.

Restauranlarda nadir de olsa havalandırma sistemlerinin bulunmayışı ve dumanları dışarı tahliye etmek için pervane, pencere veya kapının yeterli görülmesi durumunda başka türlü sorunlar baş göstermektedir. Pervane tarzı basit sistemler daha çok günde 1 veya 2 kere ve erken saatlerde yemeklerin piştiği küçük esnaf lokantalarında tercih edilebilir. Bu tür yerlerde günün her saati yemek pişmeyeceği için lokanta içinde ve mutfakta koku birikmez. Ancak günün her saati her türden yemeğin piştiği ve sayıca çok fazla kişinin çalıştığı restaurantlarda havalandırma sistemi dışında hiçbir sistem işe yaramamaktadır. Kapı ve pencereleri açıp dumanı ilkel yollarla dışarı tahliye etmek ise rüzgarlı havalarda işe yaramayacak, soğuk havalarda personelin sağlığı tehlikeye girecek ve sıcak havalarda ise performansa %100 olumsuz etki edecektir.

Bundan dolayı restaurantlarda havalandırma sistemleri bulunmaktadır. Havalandırma sistemleri ile ortamdaki dumanlar, buharlar veya kısaca rahatsız edici tüm kokular havalandırma kanalları ile dışarıya atılmaktadır. Kimi havalandırma sistemlerinde ise içeriye temiz hava da aktarılmaktadır. Böylece saatlerce yoğun bir çalışmanın olduğu restaurant mutfaklarında hem çalışanların herhangi bir yönden sıkıntısı olmaz hem de restaurant geneline rahatsız edici bir koku yayılmaz.

Havalandırma sistemleri ile klimalar arasında da bariz fark vardır. Klimalar ortamdaki havayı serinletirken (veya tam tersi ısıtırken) havalandırma sistemleri ortamdaki kirli havayı dışarı tahliye eder ve dışardan içeriye temiz hava nakil eder. Herhangi bir türdeki mekanın veya geniş evlerin havasının her zaman temiz kalması havalandırma sistemleri ile mümkün olabilmektedir.

Bu temel bilgileri her restaurant sahibi daha doğrusu her işletme sahibi bilmektedir ve işletmenin açılışı öncesi yapılan tüm tadilat ve planlara restaurant havalandırma sistemleri de dahil edilir. Bundan dolayı asıl odaklanılması gereken kısım mekanın büyüklüğüne göre seçilmiş ve emiş gücü yüksek bir havalandırma motoru ile havalandırma kanallarının rutin temizlikleridir.

Restaurant Havalandırma Kanallarında Temizlik

Kebapçı & Ocakbaşı duman havalandırma sistemi

Hemen hemen herkesin bildiği ocakbaşı gibi mekanlarda pişen yağlı yemeklerin yoğun bir dumanı vardır. Her ne kadar koku bakımından kimi kişiler rahatsız olmasa da o yoğun dumanın mekana dağılması durumunda mekandaki bir kimsenin rahat etmesine imkan yoktur. Bundan dolayı gerek böylesi yerlerde gerekse de herhangi türdeki restaurantlarda bulunan havalandırma kanallarından günün her saati içinde yağ partikülleri barındıran dumanlar geçip dışarı tahliye edilmektedir. Bir süre sonra bu dumanlar kuruyarak havalandırma kanalları içinde yağ tabakası haline gelir ve havalandırma sisteminin emiş gücünü azaltır veya havalandırma motorunu bozar. Emiş gücü her azaldığında veya yılda 3-4 kere havalandırma kanalı temizliği yaptırılırsa hem sıkıntılar yaşanmamış olur hem de havalandırma sistemi daha uzun süre dayanmış olur.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir