Havalandırma Kanallarınızın Temizliği Neden Önemlidir

Büyük bütçelerle imal ve montaj edilen havalandırma kanallarınızın ve buna bağlı çalışan aksamlarının periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir elektronik eşyanın, otomobil gibi motorlu araçların, mobilya gibi eşyaların bile arada bir bakımlarının sağlanması gerekmektedir. Havalandırma kanallarının ise daha sık, daha derinlemesine ve daha profesyonelce temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü bilindiği gibi havalandırma kanallarının temel görevi ortamdaki kötü kokuyu dışarı tahliye edip kimi zaman da klima gibi içeriye temiz hava üfleyen motorlara kanal/yol görevi görmektir. Restaurant olsun, fabrika olsun, hastane olsun, havalimanı veya plaza olsun kalabalık insanların çalıştığı ve girip çıktığı yerlerde kötü kokuları ve dumanları dışarı atmak elzemdir. Tüm bu kötü koku ve dumanlar havalandırma kanallarından geçtiği her seferde kanal yüzeylerinde artık bırakırlar. Daha sık sürede, daha derinlemesine ve daha profesyonelce (çeşitli sıvı ve araçlarla) temizlenmesi gerektiğinin temel nedeni budur.

Havalandırma kanallarını yüzeyinde biriken is, duman ve kirli hava toz ve yağ tabakası oluşturur. Kolay bir şekilde dışarı atılamayan bu kimyasal yapıdaki atıklar öncelikle insan sağlığını tehdit eder hale gelir. Çünkü bu tür atıklarda bakteriler, mantarlar, küfler ve virüsler çok kolay üreyip çoğalabilmektedir. Doğal olarak bu durum da insanların bu tür yerlerde hastalanmalarına neden olmaktadır. Hastalıklar kısa vadede baş göstermese bile çalışan veya bu tür binalarda/işyerlerinde sık bulunan kişilerde (havalimanlarında uzun süreler bulanan yolcular gibi) yorgunluk, halsizlik, baş ağrıları, eklem ağrıları gibi şikayetler başgösterebilmektedir. Gribal enfeksiyonların daha çabuk yayılması havalandırma kanallarının sık temizlenmemesi veya düzgün temizlenmemesinden de kaynaklanabilmektedir.

Tüm bu sağlık problemlerinin yanında yetersiz temizlik durumunda havalandırma kanalları ve emiş aksamları daha çabuk yıpranmaktadır. Korozyona uğrayan ve kimi yerleri delinen kanallar tekrar aynı performansla çalışamayacaktır ve yeni kanallar siparişi vermek gerekecektir. Bunun yanında ortamdaki diğer cihazlar (özellikle elektronik cihazlar) bu tür yıpranmadan payını alacaktır.

Ek olarak restaurant havalandırma sistemini düşündüğünüzde yeterli hava akışı sağlanamaması durumunda ortamın duman altı olması veya iç içe geçmiş kokularla dolması müşterileri ama az ama çok rahatsız edecektir. Bir süre sonra ortamın ferah olmamasından şikayetçi olacak ve restaurantın müşteri kaybıyla birlikte marka değeri ve hasılatı zarar görecektir. Aynı zamanda kanal içindeki temizlenmeyen yağlar binada yangın çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Tüm bunlardan dolayı havalandırma sisteminize ve kanallarınıza gereken özeni göstermeniz hem sizin ve çalışanlarınızın sağlığı ve hem de bütçeniz için olmazsa olmaz adımlardandır. Havalandırma kanallarınızın ve sistemlerinizin bakımları ve temizliği için bizi haftanın 7 günü arayabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz ve iletişim formu için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca havalandırma kanalı montajı için bizden fiyat isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir