Büyük bütçelerle imal ve montaj edilen havalandırma kanallarınızın ve buna bağlı çalışan aksamlarının periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Herhangi bir elektronik eşyanın, otomobil gibi motorlu araçların, mobilya gibi eşyaların bile arada bir bakımlarının sağlanması gerekmektedir. Havalandırma kanallarının ise daha sık, daha derinlemesine ve daha profesyonelce temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü bilindiği gibi havalandırma kanallarının temel görevi ortamdaki kötü kokuyu dışarı tahliye edip kimi zaman da klima gibi içeriye temiz hava üfleyen motorlara kanal/yol görevi görmektir. Restaurant olsun, fabrika olsun, hastane olsun, havalimanı veya plaza olsun kalabalık insanların çalıştığı ve girip çıktığı yerlerde kötü kokuları ve dumanları dışarı atmak elzemdir. Tüm bu kötü koku ve dumanlar havalandırma kanallarından geçtiği her seferde kanal yüzeylerinde artık bırakırlar. Daha sık sürede, daha derinlemesine ve daha profesyonelce (çeşitli sıvı ve araçlarla) temizlenmesi gerektiğinin temel nedeni budur.

Havalandırma kanallarını yüzeyinde biriken is, duman ve kirli hava toz ve yağ tabakası oluşturur. Kolay bir şekilde dışarı atılamayan bu kimyasal yapıdaki atıklar öncelikle insan sağlığını tehdit eder hale gelir. Çünkü bu tür atıklarda bakteriler, mantarlar, küfler ve virüsler çok kolay üreyip çoğalabilmektedir. Doğal olarak bu durum da insanların bu tür yerlerde hastalanmalarına neden olmaktadır. Hastalıklar kısa vadede baş göstermese bile çalışan veya bu tür binalarda/işyerlerinde sık bulunan kişilerde (havalimanlarında uzun süreler bulanan yolcular gibi) yorgunluk, halsizlik, baş ağrıları, eklem ağrıları gibi şikayetler başgösterebilmektedir. Gribal enfeksiyonların daha çabuk yayılması havalandırma kanallarının sık temizlenmemesi veya düzgün temizlenmemesinden de kaynaklanabilmektedir.

Havalandırma Kanallarının Temizliğinin Önemi

Tüm bu sağlık problemlerinin yanında yetersiz temizlik durumunda havalandırma kanalları ve emiş aksamları daha çabuk yıpranmaktadır. Korozyona uğrayan ve kimi yerleri delinen kanallar tekrar aynı performansla çalışamayacaktır ve yeni kanallar siparişi vermek gerekecektir. Bunun yanında ortamdaki diğer cihazlar (özellikle elektronik cihazlar) bu tür yıpranmadan payını alacaktır.

Ek olarak restaurant havalandırma sistemini düşündüğünüzde yeterli hava akışı sağlanamaması durumunda ortamın duman altı olması veya iç içe geçmiş kokularla dolması müşterileri ama az ama çok rahatsız edecektir. Bir süre sonra ortamın ferah olmamasından şikayetçi olacak ve restaurantın müşteri kaybıyla birlikte marka değeri ve hasılatı zarar görecektir. Aynı zamanda kanal içindeki temizlenmeyen yağlar binada yangın çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Tüm bunlardan dolayı havalandırma sisteminize ve kanallarınıza gereken özeni göstermeniz hem sizin ve çalışanlarınızın sağlığı ve hem de bütçeniz için olmazsa olmaz adımlardandır. Havalandırma kanalı temizliği havalandırma sistemlerinizin bakımları için bizi haftanın 7 günü arayabilirsiniz. İletişim bilgilerimiz için iletişim sayfamızı ziyaret edebilir ve iletişim formu için yandaki formu kullanabilirsiniz.

Similar Posts

11 Comments

 1. Havalandırma kanallarında biriken pislik, sağlık açısından ciddi sorunlara yol açabilir, kolaylıkla mikrop kapabilir hasta olabiliriz. Kontrolli bir biçimde temizlik yapılırsa bunlara engel olunabilir. Örnek olarak, lokantaların havalandırma kısımları temizlik durumunda vasat bir halde ise, içeride koku bir ortam yaratabilir, buda müşterileri baya bi rahatsız eder. Bu düşünce ile temizlik konusunda herşeyi sizlere bırakıyorum. Teşekkür ederim.

 2. Karavanımız’da bir kere başımıza gelmişti 8.000 TL’lik bir filtre almıştık ona güvenerek bakım yaptırmadık bir müddet sonra, büyük sıkıntılar yaşamaya başladık biraz araştırınca bakımlarının sürekli kontrollü ve uzman ekiplerce yapılması gerekiyor aksi taktirde kötü sonuçlar doğurabiliyor. Biz bir kere yandık siz yanmayın.

 3. Havalandırma kanallarının en büyük felaketi tıkalı olduğunda başlıyor. Evde bir gaz sızıntısı veya kimyasal koku ortaya çıktığı zaman onlar sayesinde içeri oksijen alışverişi gerçekleşiyor. Mutlaka ve mutlaka temizliğine önem verilmeli, hatta mümkünse her 6 ay da bir temizliğine dikkat edilmeli. Yazı için teşekkürler gayet iyi açıklama yapılmış.

 4. Havalandırma kanalı temiz olmazsa yağ ve yemek kokusu çok rahatsız edici olabilir. O yüzden belirli periyotlarda havalandırma kanalları temizliği yapılmalı.

 5. Kesinlikle yapılması gereken işlemlerden biri bu. Yapılmadığı taktirde havalandırmadan kötü kötü kokular geldiği de oluyor. Uzun süredir temizlenmemişlerde görülmesi çok olası. Periyodik olarak temizlemekte fayda var.

 6. Gündelik hayatımızda her ne kadar önemini fark etmesek de özellikle restoran, fabrika, hastane gibi yerlerde hayati önem taşıyan havalandırma kanallarının temizliği kesinlikle profesyonel bir ekip tarafından düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

 7. Özellikle kalabalık iş yerlerinde aksatılmadan havalandırma temizliğinin yapılması gerekmekte. Bu gibi ciddi bakımların aksatılmadan yapılması hem firma açısından, hem insan sağlığı açısından hemde havalandırma kanallarının ömrü açısından çok önemlidir. Paylaşım çok faydalı bilgiler içeriyor, çok teşekkür ederim.

 8. Havalandırma kanallarının temizliği hasta olmamamız için gerçekten çok önemli. Bu bilgiler için de ayrıca teşekkür ederim

 9. Havalandırma kanallarının temizliği sağlık açısından çok önemli ve ileri de temizliğini yaptırmayınca daha kötü alıyor sonra sıfırdan almak zorunda kaldık.

 10. Genellikle bu temizlik erteleniyor ve büyük sonuçlara neden oluyor. Herkese düzenli olarak temizlik yaptırmasını öneririm. Biz yaptırdık gayet memnunuz

 11. Herkes göründüğü gibi masumane sanıyor fakat olayın birde bu yüzünden bakmak lazım. Sağlık açısından tehdit unsuru haline geliyor demek ki. Bu yüzden de temizlik en önemli noktası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir