Boyahane Havalandırma Sistemleri

Boyahaneler, havalandırma sistemlerine en çok ihtiyaç duyan yerlerin başında gelmektedir. Çünkü herhangi bir sorunun çıkmasına gerek kalmadan doğrudan sağlığa zarar veren bir çalışma koşulları bulunmaktadır. Kimi yerlerde havalandırma sistemleri olmadığı takdirde maddi kayıplar, marka değerinde düşüşler gibi sıkıntılar olurken sağlıkla ilgili sıkıntılar orta veya uzun vadede olabilmektedir; en fazla, çalışanların performansı düşmektedir. Ancak boyahanelerde maske gibi koruyucular takılsa bile ortamdaki yoğun boya kokusu ortamda çalışan ve duran kişileri kısa vadede kötü derecede etkileyecektir. Bundan dolayı boyahanelerde günü kurtaracak önlemler yerine ortamdaki havanın nispeten çok daha ferah olmasını sağlayan havalandırma sistemlerine güvenmek daha iyi olacaktır.

Boyahane havalandırma sistemlerinde dikkat edilecek en önemli husus şudur ki mekanın büyüklüğüne göre tam emiş sağlayan güçte bir fan kullanılmalıdır. Kimi yerlerde ortamı ısıtmak veya soğutmak için klimalar öncelikli tercih ediliyor olsa da boyahaneler için gereken sistem havalandırma sistemidir. Çünkü klima ortamdaki rahatsız edici havayı dışarı tahliye etmeden ortama sıcak veya soğuk hava üfleyecektir. Halbuki havalandırma sistemleri ortamdaki havayı emip içeriye temiz hava sirkülasyonu sağlamaktadır.

Boyahane Havalandırma Kanalı Temizliği

Boyahane havalandırma kanallarında diğer yerlerin aksine daha çok kimyasal atıklar birikir. Toz toprak veya yağ nasıl ki havalandırma kanalını ve havalandırma fanını tıkayıp hızlıca bozulmasına neden oluyorsa kimyasal maddeler ve boyalar da yapıları gereği bi şekilde havalandırma sisteminin bozulmasına neden olabilir. En önemlisi de havalandırma kanalı içinde biriken daha doğrusu kanala yapışan