Klima Temizliği
Klima Temizliği

Klimalar da her eşya gibi zaman içinde toz ve nem gibi etkenlerden dolayı kirlenebilir ve mikropların üremesine uygun ortama dönüşebilir. Klimanın her çalıştırılmasıyla bu pislikler üflenen hava ile ortama dolar ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca klima cihazının çeşitli parçaları bu toz, nem ve kir ile tıkanabilir ve arıza vermeye başlayabilir. Bundan dolayı klima temizliği hem sağlığınız için hem uzun ömürlü bir klima için elzemdir.

Klima Temizliğini Nasıl Yapıyoruz?

Klima temizliği yaparken aşağıdaki adımlar gibi bir çok detaya dikkat ederek temizliği gerçekleştiriyoruz:

  • İç & dış ünitelerin sadece bu iş için üretilmiş klima temizlik sıvıları ve diğer malzemelerle uygun şekilde temizlenmesi
  • Fanların ve soğutucuların temizlenmesi
  • Boru ve havalandırma sistemlerinin temizlenmesi
  • Filtrelerin temizlenmesi veya temizlenmeyecek durumdaysa değişimi
Profesyonel Klima Temizliği
Profesyonel Klima Temizliği

gibi işlemlerden geçerek A’dan Z’ye profesyonel temizlik gerçekleşmektedir.

Klima Temizliği Niçin Önemlidir?

Klimaların zaman içinde kirlenmesi ile klimanın her çalışmasında ortama rahatsız edici hava üflenecek ve ortamdaki kişilerin önce sağlığı riske girecektir. Özellikle kalabalık işletmelerde ortamdaki kişilerin konforunun, rahatının bozulmasıyla sorunlar daha da büyüyecektir. O yüzden periyodik klima bakımları ve klima temizlikleri her klima sahibi için elzemdir.

Klima Temizliği
Klima Temizliği

Bunun yanında uzun ömürlü ve düşük elektrik harcayan bir klima için de klima temizlikleri önemlidir. Uzun süre boyunca bakım ve temizliği yapılmayan klimalarda ani bozulmalar, randımanlı çalışmama, yüksek elektrik sarfiyatı, yüksek sesle çalışma, parçaların hasar alması ve yeterli soğutma yapmaması gibi sorunlar baş gösterecektir.

Klima Temizliği Kaç Saat Sürer?

Klima temizliği çalışmamız; klimanın yoğun çalışmayla doğru orantılı olarak ne kadar kirli olduğuna, kaç adet klimanın olduğuna, klimanın bulunduğu ortamın çalışmaya ne kadar müsait olduğuna ve yıllık klima bakımlarının yapılıp yapılmadığına göre değişebilir. Klima temizliği çalışmalarımız genellikle her klima için ortalama 2 saat – 3 saat arası sürmektedir. Ancak yukarıdaki etkenlere bağlı olarak birkaç günü de bulmaktadır.

Klima Temizliği
Klima Temizliği

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer kapsamlı ve profesyonel klima bakımı yaptırmıyorsanız yine yılda en az 1 kez klima temizliği yaptırmalısınız. Yoğun kullanıma sahip klimanız varsa ve periyodik profesyonel klima bakımı yaptırmıyorsanız yılda 4 veya 5 kez klima temizliği idealdir.

Klimanın iç ünitesinde yer alan filtreleri, vantilatörü, ısı değiştirici ve diğer bileşenleri bu iş özel üretilmiş sıvılarla ve ekipmanlar ile temizliyoruz. Ayrıca klimanızın bu işlemler sırasında zarar görmemesi için sadece orjinal malzemeler kullandığımız gibi tüm adımlarımızda ekstra çaba gösteriyoruz.

Bu iş için özel üretilmiş, orjinal, kaliteli ve uzun yıllardır kullandığımız sıvılar ve malzemeler kullanıyoruz. Herhangi bir sıvı ve malzeme yerine bunları kullanma sebebimiz ise klima iç bileşenlerinin ve filtrelerinin zarar görmemesi içindir. Daha da önemlisi sağlığınıza verdiğimiz önemden dolayı insan sağlığına zarar vermeyen bu malzemeleri seçmekteyiz.

Klimanın boyutuna, içindeki kir birikintisinin yoğunluğuna, klima sayısına ve ortamın rahat çalışabilmeye uygun olup olmamasına göre değişmektedir. Genellikle, 2-3 saat kadar sürmektedir. Ancak bahsettiğimiz koşullara göre bir veya iki gün sürmesi düşük olsa da mümkündür.

Klima temizliği için ücretlerimiz; klimanın boyutuna, klimanın tipine, yapılacak ince işlere, klimanın ne kadar eski olduğuna, süreye ve temizlik ihtiyacına bağlı olarak değişmektedir. Güncel fiyatları iletişim hatlarımızdan bize danışarak anlık öğrenebilirsiniz.