Klima artık bir çok evde ve işte en çok tercih edilen eşyaların başında geliyor. Hem ısıtma hem de soğutma için kullanılması tercih edilmesinde en büyük etken. Ciddi bir talebe rağmen klimalar hakkında çok fazla bilgimiz olmayabilir. İşte bu yazıyı bunun için yazdık; hem klimanızı kullanım aşamasında hem kullanım öncesinde teknik ve doğru kullanım için aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneririz.

Unutmadan ekleyelim ki bu bilgiler size klima uzmanı veya klimanın kitapçığı tarafından verilen bilgilere ek bilgilerdir ve bazı tür klimalar için aşağıda yazılanlar tamaman geçerli olmayabilir. Eğer aşağıdaki bilgiler zaten bildiğiniz bilgiler ise en azından tekrar hatırlamış olacak ve klimanızı doğru kullanmaya devam etmiş olacaksınız.

* Klima tarafımızdan montaj edilmiş ise öncelikle uzmanımızın verdiği yönergelere göre kullanmalısınız klimanızı. Eğer satın aldığınız ve montajını yaptığımız klima sıfır ise paket içinden çıkan kitapçık ilk bakmanız gereken yerdir ki uzmanımız size benzer şeyleri söyleyecektir. Eğer ikinci el klima satın almış iseniz uzmanımızdan dikkat edilmesi gereken bilgileri mutlaka isteyiniz.

 • Şebeke geriliminin 220 Volt olduğundan emin olunuz.
 • Klimanızı bağlayacağınız elektrik hattının mutlaka topraklanmış olması lazımdır.
 • Klimanızın montajı yapılırken veya yapıldıktan sonra elektrik bağlantısı çoğu zaman elektrikçi tarafından yapılmaktadır. Topraklama tesisatının mutlaka uzman bir elektrikçi tarafından yapılması gerekmektedir.
 • Klima ve klima kumandası üzerindeki düğmelerin ne işe yaradığını uzmanımıza sorunuz. Özellikle klimanın nasıl açıldığı, kapandığı ve sıcaklık ayarlarının nasıl yapıldığını uzmanımız size gösterecektir.
 • Klimanızı kapadıktan sonra prizden çıkaracaksanız kablosundan tutarak değil dikkatli olmak kaydıyla fiş kısmından tutarak çıkartmalısınız.
 • Klimanızın üzerindeki düğmelere ıslak elle dokunmayınız.
 • Klimanıza yanıcı sprey sıkmayınız.
 • Klimanızı yüzeysel olarak temizlemek isterken kapağın hemen altındaki filtreyi çıkartırsanız etrafındaki metal parçalara dokunmamaya özen gösteriniz. Klimanızı temizlemek için uzman çağırmanız hem klimanız hem sağlığınız açısından daha doğru olur.
 • Klimanız çalışırken kapağını veya başka bir yerini açmayın.
 • Klimanızı kapattıktan sonra tekrar açmak için 3 dakika beklemeniz daha doğru olacaktır. Aksi durumda sigorta atabilir.
 • Klimanız odayı soğuturken hava akımı karşısında uzun süre durmamaya dikkat ediniz.
 • Klimanız çalışırken iç ve dış ortamlardaki hava giriş ve çıkış menfezlerine yabancı bir cisim sokmayınız.

Similar Posts

9 Comments

 1. Sitesi gerçekten iyi hazırlanmış destek hattı olsun yaptığı işler olsun on numara olan bir şirket olmuş tavsiye ederim.

 2. Uzun zamandır klimamı temizletmek istiyordum ancak zarar gelmesinden korkuyordum , çok teşekkürler

 3. Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Klima temizliği için her sene para ödüyoruz. Halbuki bunlara dikkat ederek çok daha uzun süreli kullanım elde edebiliriz.

 4. Yazi çok faydalı olmuş öncelikle teşekkür ederim. Hazır yaz sezonu da yaklaşırken klimaniz icin mutlaka hazırlık yapın. Yaz Çetin geçecek gibi.

 5. Öncelikle bu güzel yazıyı paylaştığınız için teşekkür ederim klimalar hakkında fazla bilgim yoktu

  Fakat yazdığınız yazıda gayet net bir şekilde açıklamanız güzel olmuş sizinle en yakın zamanda

  görüşmek istiyorum bilgilendirme için teşekkür ederim

 6. Yazıda ki açıklamalar gayet net. Sitenizden belli işinizi ne kadar ciddiye aldığınız. Geçen yaz klima takmaya gelen şahıslara sorduğum sorulara zorla cevap almıştım. Siz üşenmeden bütün teknik detayları kullanıcılar ile paylaşıyorsunuz ne güzel.

 7. Bir klima ile ilgili bukadar güzel ve açıklayıcı paylaşım bu tarz bir yazı bulmak çok zor olduğu gibi ilgili kişilerle iletişime geçildiğinde bile bukadar bilgilendirici cevaplar alamıyoruz. Hep ikinci plana attığım bu işe öncelik vermem gerektiğini hatırlattınız bana

 8. Klima taktırmak istiyordum fakat çok fazla elektrik tüketeceğinden korkuyordum bu bilgiler için teşekkür ederim.

 9. Daha önce klimamızı kendimiz temizlemek istedik maalesef temizledikten sonra önce sigortalar attı sonrasında bir daha çalışmadı. Bu durumla tekrar karşılaşmamak için kendi kendini temizleyen klimalar varmış onlardan almayı planlıyoruz. Kendi kendini temizleyen klimalar hakkında da bi ön bilgi verirseniz almadan önce karar vermemize yardımcı olursunuz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir